Forumul pasionatilor CFR

Pentru adevaratii pasionati

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Balkan Flexipass - 2014

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Karpaty
Administratori
Administratori

Data de inscriere : 14/11/2014

MesajSubiect: Balkan Flexipass - 2014   Dum Noi 16, 2014 2:30 am

06.09.-11.09.2014 Am facut o excursie in tarile balcanice cu biletul Balkan Flexipass pe ruta:
Bucuresti-Timisoara-Vrsac-Beograd
Beograd-Skopje-Thessaloniki
Thessaloniki-Neoi Pori-Larisa-Kalambaka (aicis e afla manastirile de la Meteora)
Kalmbaka-Larisa-Atena
Atena-Kiato-Diakofto-Kalavrita
Kalavrita-Diakofto-Kiato-Atena
Atena-Thessaloniki
Thessaloniki-Sofia-Ruse
Ruse-Deva (Nesebar) - Bucuresti

Ziua 1

Bucuresti-Timisoara cu 1695, loc in 21-86 aproape de usa care era defecta si tot drumul s-a inchis si s-a deschis, nu a stat 2 minute fara sa nu se plimbe, deja in Caransebes nu o mai suportam, am avut ghinionuls a am loc si aproape de ea iar vagonul era cam plin deci nu aveam unde sa ma mut . Intr-un final am ajuns la Timisoara . Mad

Timisoara-Vrsac

Stamora Moravita

Vrsac

Si Desiro Vrsac-Timisoara

Motorul sarb ZS Vrsac-Beograd Dunav

O gara model Mav din Serbia, nu doar la CFR sunt abandonate aceste gari dar si in Serbia e cam la fel .

Am ajuns in Beograd Dunav

Mersul trenurilor din zona

Mersul trenurilor din gara Beograd Dunav

Gara vazuta din strada

Dupa ce injuram CFR si ZS incepem sa ne plimbam prin Beograd, ca au scos trenul direct Bucuresti-Beograd si ne obliga sa schimbam acum 3 trenuri plus ca te lasa intr-o gara la marginea orasului sid e acolo pana in gara mare trebuie sa mergi pe jos cam 35-40 de minute daca nu faci pauza, daca te mai si opresti faci mai mult . Am spus "injuram" adica si restul calatorilor din tren in care erau si multi straini care nu stiau drumul la fel ziceau .

Prin Beograd

Urmele razboiului din anii '90

Un Tramvai nou

Cred ca este regionala de cai ferate ZS

In capatul bulevardului se vede gara principala

Holul caselor de bilete

Mersul trenurilor

Liniile

Acolo se urca masinile in vagoane.

Trenul "LOVCEN" Beograd-Podgorica-Bar

Vagoane din Muntenegru ZELJEZNICKI CRNE GORE

Trenurile Regionale cu ramele electrice

Trenul Beograd-Budapest

Un tren de la Nis cu intarziere de 120 minute

Trenul "NUSIC"  Beograd-Sofia

Trenul "HELLAS" Beograd-Skopje-Thessaloniki ; cu el urma sa calatoresc spre Grecia de la 18:45 pana la 11:10, timp de dormit destul pana la destinatie . Wink

Are si un vagon grec OSE care este cel mai modern din toata garnitura si clar ca in el am stat .

Prezentarea vagonul clasa 2 OSE 21-96 parca are ca si serie .

Cam atat pentru prima zi, dupa ce a plecat trenul am dormit pana la granita cu Macedonia iar de acolo in 40 de minute esti in capitala la Skopje dar cum era ora 5 si era intuneric nu am facut poze, trenul a stat 5 minute in Skopje si apoi a continuat spre Grecia iar eu somn mai departe .
Sus In jos
Karpaty
Administratori
Administratori

MesajSubiect: Re: Balkan Flexipass - 2014   Dum Noi 16, 2014 2:30 am

Ziua 2

La 11:10 am ajuns in Thessaloniki bine odihnit nu cum am calatorit cu o noapte in urma in vagonul CFR la salon cu usile defecte si un frig de ziceai ca esti in plina iarna, dar asa e la CFR, nu prea conteaza cum se transporta "vitele" pardon calatorii, cei ce platesc bilete . Mad

Trenul "HELLAS" ajuns in Thessaloniki

Vagonul cuseta este oferit de administratia cailor ferate macedonene MZ , la clasa 2 sunt 3 vagoane de la fiecare adminitratie, cum trenul trece prin Serbia-Macedonia-Grecia la clasa 2 sunt vagoane OSE-MZ-ZS . Wink

Scarile rulante de la peron la pasaj

Panoul cu mersul trenurilor, sosiri, se schimba si in latina .

Plecari

Holul caselor de bilete

Cladirea garii Thessaloniki vazuta din strada

Inapoi pe peron

Un tren IC Thessaloniki-Athens

Un tren local

Iesirea din gara Thessaloniki

Desiro electric

Un IC sosit de la Athens

Neoi Pori

Un regio Larisa-Thessaloniki

Kalambaka

Sus in varful muntilor se afla manastirile de la Meteora

Pe panou scrie Kalabaka dar in mersul trenurilor este scris Kalambaka

Noaptea am mers spre Atena de unde trebuia sa schimb si sa merg spre Peleponez si aveam de schimbat nu gluma .
Sus In jos
Karpaty
Administratori
Administratori

MesajSubiect: Re: Balkan Flexipass - 2014   Dum Noi 16, 2014 2:31 am

Ziua 3

A ajuns in Atena dimineata la 5:30, am schimbat cu un alt tren pentru 15 minute de mers pana in statia SKA unde trebuia schimbat peronul sa iau un alt tren spre Kiato .............. Rolling Eyes

SKA

De aici trebuia sa iau trenul spre Kiato

In Kiato este punct terminus momentan pentru calea ferata, mai departe spre Patra se merge cu autocarul pus la dispozitie de OSE, linia se modernizeaza, inainte aici era linie metrica, adica ecartamentul avea 1 m , dar o scot si fac linie dubla si electrificata pentru a merge cu Desiro electric .

Se observa la linia 1 sunt 3 linii, pana acum ceva vreme s-a folosit atat pentru trenurile normale dar si pentru trenurile de pe linie metrica, acum au scos linia metrica dar aici in gara la Kiato a ramas cu dublu ecartament .

Grupul sanitar, o mare bila alba pentru OSE , toaletele sunt foarte curate si in plus de asta nu iti cere nimeni taxa ca folosesti toaleta, deci super super super , asa da !

Sala de asteptare, modern, civilizat, curat, tot ce trebuie pentru o tara civilizata fara boschetari si alte specimene imputite cum se gasesc in Romania de exemplu, dar noi nu suntem tara civilizata !

Autocarul care face legatura intre Kiato si Patra pana va fi gata linia de tren

Eu am coborat in Diakofto, de aici pleaca linia ingusta .

Pe traseu la dus nu am facut poze, automotrul de linie ingusta a fost plin si s-a stat si in picioare, 2 grupuri de straini din Germania .

La capat in Kalavrita

Postul de conducere

Si am plecat spre Diakofto

Pe unele portiuni linia ingusta are si cremaliera

Depoul Diakofto unde se afla si vechile automotoare

In Diakofto

Aici era linia metrica, dar cum am spus se lucreaza dar aici liniile vor fi la subsol .

A urmat drumul de intoarcere spre Atena cu schimbarile de rigoare, autocar-tren-tren si am ajuns seara in Atena

Si aici gara este in proces de modernizare, numai noi in Bucuresti nu facem nimic cu gara asta, toti se modernizeaza, pana si in Sofia se modernizeaa gara(poze la momentul respectiv) noi stam cu gara asta unde cand ploua ori ca esti in gara ori ca esti afara tot aia e . Mad  Inapoiati mai suntem .

Seara am plecat din Atena la Thessaloniki, acolo am ajuns dimineata la 6 iar la 6:55 este trenul Thessaloniki-Sofia
Sus In jos
Karpaty
Administratori
Administratori

MesajSubiect: Re: Balkan Flexipass - 2014   Dum Noi 16, 2014 2:32 am

Ziua 4

Cum am spus, in timpul noptii am mers Athens-Thessaloniki , am ajuns la 6 si la 6:55 m plecat la Sofia dar am dormit tot drumul si m-am trezit in Sofia la 13 . Laughing

Trenul Thessaloniki-Sofia ajuns in Sofia

Cum spuneam anterior, gara din Sofia in plina modernizare !

Peronul pentru liniile 12-13 este gata, de aici am plecat spre Ruse

Pleven

Un LDH cu un vagon ce face un tren Regio, deci si la altii se plimba locomotiva cu vagonul ! Important e ca nu anuleaza trenul cum s-a facut la noi si au lasat oamenii fara mijloc de transport, altii se gandesc la populatie, la noi se pune lacatul si fiecare se descurca cum poate .  Mad

In Ruse am ajuns la 22, am stat pana la 23:55 cand a venit Nesebar cu care am mers pana la Deva
Sus In jos
Karpaty
Administratori
Administratori

MesajSubiect: Re: Balkan Flexipass - 2014   Dum Noi 16, 2014 2:33 am

Ziua 5

Toata noaptea am dormit excelent in Nesebar, pe valea Jiului si 202 era o ceata deasa de nu aveam ce poza asa ca am dormit pana la Simeria, la Deva am coborat si mi-am luat ramas bun de la Nesebar cu speranta ca va circula si la anu .

Nesebar in Deva

Din Deva am venit cu 1622 la Bucuresti

2416 Vintu-Sibiu era facut cu ADH ieri 11.09.2014 in Vintu de Jos

1622 pe 200 intre Sebes si Sibiu

Si un catel

1622 in Talmaciu

Si aici se incheie excursia cu biletul Balkan Flexipass, seara la 20:40 eram in Bucuresti dupa 5 zile de plimbat cu trenul in tarile balcanice .
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Balkan Flexipass - 2014   

Sus In jos

Balkan Flexipass - 2014
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor CFR :: CAFENEA :: Reportaje si jurnale de calatorie-
Mergi direct la: